top of page

Historie

První písemná zmíňka a školství v naší obci je z roku 1617. V Kněždubě ale existovala škola pravděpodobně už v 15. století. Nejdříve se vyučovalo v jedné z místních chalup, potom v přestavěném domku v místech současného obecního úřadu.

V roce 1870 byl uprostřed vesnice vykoupený dům a sousední pozemek. Tady byla postavena v roce 1871 za několik měsíců současná školní budova.

Za zmíňku stojí zajisté působení Jakuba Gory na naší škole. Zanechal v obci velké množství map nejbližšího okolí a zajímavých písemností. Později, za nadučitele Josefa Břeně, se podařilo prosadit v roce 1904 přestavbu školy.

Generální oprava a přestavba školní budovy proběhla roku 1972. Od roku 2001 má škola novou sedlovou střechu, z části školní zahrady bylo vybudováno víceúčelové hřiště. V současné době je naše základní škola kompletně zateplená, proběhla výměna oken, máme novou fasádu.

Za celá staletí prošly kněždubským školstvím řady významných osobností, nadšených pedagogů. Vzdělávávali a vychovávali své žáky s cílem předat jim jen to nejlepší.

bottom of page